۲۲۸۸۱۶۴۰-۴۱

 بسمه تعالی

مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

 

حذف آزمون کتبی در فرآیند پذیرش دانشجوی دوره در سطح کارشناسی ارشد

 

شرایط پذیرش دانشجو در دوره  در سطح  کارشناسی ارشد رشته­ های مدیریت امور بانکی، بانکداری اسلامی، حسابداری بانکی، مالی با گرایش­ های مهندسی مالی و مدیریت ریسک (بانکی) و حقوق مالی 
در سال تحصیلی  1400-1399 

 

1- شرایط و ضوابط شرکت در آزمون ورودی

1- دارا بودن مدرک کارشناسی موسسه عالی آموزش بانکداری ایران یا یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 

2- دارا بودن حداقل معدل کل 12 ( معدل ج در سیستم قدیمی دانشگاه ­ها ) در دوره کارشناسی،

3- کلیه کارکنان مؤسسات اعتباری مشتمل بر بانک ها و شرکت­ های وابسته، مؤسسات مالی و اعتباری، موسسات اعتباری غیر بانکی و شرکت­ های تأمین سرمایه ­گذاری می ­توانند در آزمون ورودی این دوره شرکت نمایند.

4- دانشجویان مقطع کارشناسی در صورتی که تا تاریخ 1399/6/31 فارغ التحصیل شوند، می­ توانند در آزمون دوره شرکت نمایند.

تبصره: هر داوطلب می ­تواند در رشته­ مدیریت امور بانکی(در تهران و واحدهای شهرستان) و رشته های بانکداری اسلامی، حسابداری بانکی و مالی با گرایش­ های مهندسی مالی و مدیریت ریسک (بانکی) و حقوق مالی (فقط در تهران) شرکت نماید.
پذیرش نهایی داوطلب برمبنای اولویت انتخاب ایشان و ظرفیت ­های برگزاری دوره در واحد تهران و شهرستان ­ها تعیین می­شود.

  • شرکت در آزمون ورودی درسطح دورۀ کارشناسی ارشد مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران به دو شیوه زیر امکان­پذیر است:
  • معرفی توسط سازمان محل خدمت:

در این روش فهرست اسامی داوطلبان متقاضی به تشخیص سازمان محل خدمت تهیه و به مؤسسه ارسال می­شود. همچنین، کلیه هزینه­ های ثبت نام و در صورت پذیرش داوطلب هزینه­ های تحصیل در دوره از طریق آن سازمان وصول شده و عملکرد آموزشی دانشجو نیز در پایان هر نیمسال تحصیلی به آن سازمان منعکس خواهد شد.

  • انفرادی:

در این روش حائزین شرایط شرکت در دوره (مشمولین موارد 1 تا 4) می­توانند با هزینه­ های شخصی در آزمون دوره ثبت نام و در صورت قبولی به تحصیل در دوره مشغول شوند.

توجه: کلیه داوطلبان، ضروری است با مراجعه به وب سایت مؤسسه به آدرس www.ibi.ac.ir  فرایند ثبت نام در آزمون ورودی را مطابق زمانبندی تعیین شده تکمیل و نهایی نمایند.

2- مواد آزمون ورودی

فهرست دروس، ضریب آزمون ورودی دوره به شرح جدول ذیل است:

 

جدول دروس آزمون در سطح دوره كارشناسي ارشد سال تحصيلي 1400-1399

ردیف

نام درس

ضريب

1

زبان عمومي و تخصصي (انگلیسی)

2

2

آمار و ریاضی

3

3

اقتصاد خرد و کلان

3

4

مدیریت مالی

4

5

بانکداری داخلی

4

3- شیوه برگزاری دوره

شیوه برگزاری دوره آموزشی و آموزشی-پژوهشی است. در شیوه آموزشی- پژوهشی محتوای برنامه درسی مشتمل بر واحدهای درسی و پایان­ نامه بوده که اخذ پایان­ نامه در این شیوه برای فراغت از تحصیل الزامی است.

4- نحوه ثبت نام

ثبت نام داوطلبانی که توسط سازمان محل خدمت برای شرکت در آزمون معرفی می­شوند در دو مرحله و به شرح ذیل انجام می­شود:

1- در مرحله اول داوطلبان بایستی در مهلت مقرر به اداره آموزش بانک/ مؤسسه/شرکت محل خدمت خود مراجعه و نسبت به ثبت نام اولیه و دریافت شماره پرونده اقدام کنند.

2- در مرحله دوم داوطلبان بایستی در تاریخ­ های اعلام شده با در اختیار داشتن شماره پرونده و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام به سایت مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران مراجعه و نسبت به تکمیل فرم ثبت ­نام اقدام نمایند. بدیهی است ثبت نام قطعی داوطلبان منوط به انجام این مرحله و تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی خواهد بود. کلیه اطلاعات در خصوص مدارک لازم برای ثبت نام در سایت مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران از طریق آدرس www.ibi.ac.ir اطلاع ­رسانی خواهد شد.

توجه: هماهنگی ­های لازم برای انجام امور ثبت نام طی مکاتبه با ادارات آموزش بانک ­ها و مؤسسات اعتباری انجام و برنامه زمانی ثبت نام اطلاع ­رسانی خواهد شد. 

  • ثبت نام انفرادی:

داوطلبانی که متقاضی شرکت در دوره به صورت انفرادی هستند، می­ بایست مراحل ثبت نام را شخصاً از طریق وب سایت مؤسسه به آدرس www.ibi.ac.ir به انجام رسانند.

5- سهمیه رزمندگان و ایثارگران

هر یک از داوطلبان متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران می ­توانند بر اساس شرایط خود که در بندهای «الف» و «ب» ذیل آمده است، متقاضی این سهمیه شوند.

1-الف) رزمندگانی که بر اساس ماده 1 و تبصره­ های چهارگانه ماده مذکور در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ 1359/6/31 لغایت 1367/6/31 حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه­ های نبرد حق علیه باطل حضور داشته ­اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت دریافت گواهی و ارائه آن در روز آزمون به مسئولین مربوطه اقدام نمایند.

تبصره 1: مناطق عملیاتی بر اساس مصوبات شورای عالی دفاع تعیین می­شود.

تبصره 2: مدت حضور یا خدمت در جبهه موظفی سربازان و پاسداران وظیفه و همچنین تعهدات و مأموریت­ های خدمتی پرسنل وزارتخانه ها، سازمان­ ها و ارگان­ های نظامی در جبهه و نیز در طرح 6 ماهه دانشجویان دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی، حضور داوطلبانه تلقی نمی­شود.

تبصره 3: نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه­ های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی­شوند.

2-الف) آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علاوه بر میزان موظفی، که از تاریخ 1359/6/31 تا 1367/6/31 حداقل 6 ماه پیوسته و یا 9 ماه ناپیوسته شرکت در عملیات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته­ اند، با تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد کل نیروهای مسلح، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران «آجا»، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح «ودجا»، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران «ناجا») می ­توانند از مزایای این قانون استفاده نمایند.

ب) سهمیه ایثارگران: «جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آنان»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور دواطلبانه در جبهه» و همچنین «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر» برای استفاده از سهمیه ایثارگران بایستی نسبت دریافت گواهی و ارائه آن در روز آزمون به مسئولین مربوطه اقدام نمایند.

با توجه به تصویب «قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی (1400-1396)» در تاریخ 1395/12/14 توسط مجلس شورای اسلامی، ماده 90 این قانون علاوه بر ماده 70 «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» و اصلاحیه بعدی آن در ماده 47 «قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)» در این آزمون اجرا و گزینش داوطلبان بر اساس این قوانین صورت می­ گیرد.

بر اساس قوانین فوق:

  • بیست و پنج درصد (25%) ظرفیت هر کدرشته محل به «همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران 25% ظرفیت)
  • پنج درصد (5%) ظرفیت هر کدرشته محل نیز به «جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فزرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران 5%ظرفیت)

تذکر: طبق تبصره بند الف ماده 90 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر بازهم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می­ یابد.

تذکرات مهم:

1- بر اساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی) 70% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 نمره پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می­ باشد.

2- جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر در صورت تایید ارگان مربوط، در این آزمون در سهیمه ایثارگران گزینش می­ گردند.

6- محل برگزاری آزمون

آزمون در سطح دورۀ كارشناسي ارشد در شهر تهران و سایر واحدهای شهرستان (در صورت به حدنصاب رسیدن تعداد داوطلبان آزمون) برگزار مي‌شود.

7- پذیرش دانشجو

پذیرش دانشجو در این دوره بر اساس احراز شرایط مورد نظر مؤسسه و کسب نمره قبولی در آزمون کتبی صورت خواهد گرفت.

8- زمان برگزاری آزمون و دریافت کارت ورود به جلسه

زمان برگزاری آزمون 31 مرداد 1399، اطلاعات تکمیلی به صورت مکتوب به ادارات آموزش بانک­ ها و مؤسسات اعتباری و همچنین از طریق وب سایت مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران اعلام می­ شود.

 

توجه: با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، هر گونه تغییرات در زمان و نحوه برگزاری آزمون اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

نمونه سوالات آزمون های دوره در سطح کارشناسی ارشد