کتابخانه و مركز اطلاع رساني مؤسسه عالی آموزش بانکداری ايران، کتابخانه­ اي است دانشگاهی- تخصصی که در ارديبهشت ماه 1368 آغاز به کاركرد و در حال حاضر يكي از غني ترين كتابخانه هاي مؤسسات عالي آموزشي در سطح كشور در زمينه هاي علوم بانكي، اقتصادي و ماليه اسلامي بشمار مي رود. هدف از ايجاد آن تهيه، آماده ­سازی و تنظيم مواد کتابخانه جهت اطلاع ­رسانی جامع در نظام بانکی، ايجاد تسهيلات لازم برای مطالعات و تحقيقات اساتيد، دانشجويان، دانش پژوهان و اعتلای سطح علوم اقتصادی- مالي و بالاخص دانش بانکداری در کشور است. اين كتابخانه هم به اساتيد و دانشجويان مؤسسه در شهر تهران و هم ساير واحدهاي زير مجموعه مؤسسه در سطح استان ها، خدمات علمي ارائه مي نمايد. انواع منابع و خدمات كتابخانه عبارتند از:

الف) منابع چاپي (كتب فارسي و انگليسي)

کتب فارسی:كتابخانه مؤسسه دارای مجموعه­ ای غني از نسخ کتب فارسی در حوزه های اقتصاد، بانكداري اسلامي، مديريت بانک، مديريت، حسابداری، ماليه اسلامي، رياضيات و موضوعات وابسته بوده كه اين كتابخانه را به دليل ماهيت موضوعي و محتواي غني كتاب ها و به دليل برخورداري از سابقه درخشان و طولاني در زمينه بانكداري، از ساير كتابخانه ها با مجموعه تقريباً مشابه، متمايز كرده است.

کتب انگليسی: مجموعه ی كتاب هاي انگليسی موجود در كتابخانه، شامل كتاب هاي منتشر شده جديد درحوزه­ های موضوعی ­زير

مي باشد:Islamic banking-Islamic finance-Economic-Banking-Accounting-Management–Mathematics.

 ب) نشريات فارسی و انگليسي

با رشد و توسعه اينترنت و فضاي مجازي، امروزه اكثر كارگزاران نشريات(Journal Dealers) تمركز خود را بر بسترهاي الكترونيكي و اينترنتي گذاشته و به جاي انتشار مقالات در مجلات چاپي، آنها را در پايگاه هاي اطلاعاتي همچون(Science direct-EBSCO-Emerald-Proquest… ) منتشر مي­ كنند. در همين رابطه كتابخانه مؤسسه نيز هم راستا با اين تحول، سياست دسترسي به منابع اطلاعاتي خود را به اين سمت سوق داده و با تجهيز به يك سامانه جامع و قوي كه محصول هم فكري و هم افزايي برنامه يكپارچه مؤسسه عالي آموزش بانكداري مي باشد، تلاش نموده تا امكان دسترسي اساتيد و دانشجويان به مقالات، ميسر شود. سامانه جامع(DDSLIB)به دليل پوشش دادن بيشتر پايگاه هاي اطلاعاتي مزبور، يكي از توانمندي­ هاي كتابخانه است كه اساتيد و دانشجويان را در دسترسي به مقالات تمام متن(Full Text) و به شكل برخط (Online)ياري مي نمايد.

 

 

ج) متون مرجع و گزارش هاي آماري

وجود گزارش­هاي آماري و متون مرجع، براي انجام پروژه هاي تحقيقاتي، امري بسيار ضروري مي باشد. به همين منظور، در كتابخانه مؤسسه نيز متون مرجع ارزنده­اي وجود داشته كه سرشار از داده هاي آماري، بانكي، مالي و انواع شاخص­ هاي توسعه­ اي بوده تا پژوهشگران بتوانند با بهره­ گيري از اين ابزارها، تحقيقات بيشتري انجام دهند. مداركي مانند دايره المعارف هاي تخصصي مالي و بانكداري، سالنامه هاي آماري،ترازنامه­ هاي بانكي، انواع واژ نامه­ هاي بانكداري، تنها بخشي ازمتون مرجع كتابخانه مؤسسه مي باشند.

د) پايان نامه هاي كارشناسي ارشد

يكي ديگر از منابع غني موجود در اين كتابخانه، وجود پايان نامه هاي كارشناسي ارشد مي باشد. در اين راستا، به دليل همكاري اساتيد صاحب نام دانشگاه هاي كشور و كارشناسان برجسته شبكه بانكي براي راهنمايي، مشاوره و هدايت پايان نامه ها و نيز بررسي مسايل و چالش­هاي نظام بانكي به منظور نوآوري در محصولات و خدمات بانكي وارائه راهكارهاي نوين، جايگاه اين كتابخانه را در مقايسه با ساير كتابخانه هاي شبكه بانكي و مراكز تحقيقاتي، برجسته و ممتاز كرده است. مجموعه رو به رشد پایان نامه ها در اين كتابخانه، تاکنون بالغ بر تعداد 877 عنوان در رشته هاي بانکداری، حسابداری، بانكداري و ماليه اسلامي، حقوق اقتصادی و ساير موضوعات مرتبط، بوده است.

ه)منابع الكترونيكي و نرم افزار جستجو

اعضاء می توانند با استفاده ازسيستم جستجوي داخلي (نرم افزار سيمرغ)، به منابع و مدارک کتابخانه، موجود در4 پايگاه­­ مجزا نظيرپايگاه هاي كتب ­فارسی(Persian book)، کتب لاتین (Latin books)، منابع چندرسانه ­ای (Multimedia) و پایان­ نامه­ ها (Dissertation)، دسترسي داشته باشند.

ساعت کار:

کتابخانه در ایام هفته از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8/30 الی 17/00 به دانشجویان و اساتید موسسه، خدمات علمی و پژوهشی ارائه می نماید. همچنین دانشجویان سایر دانشگاهها با داشتن معرفی نامه معتبر از دانشگاه مربوطه و کارت دانشجویی با مراجعه حضوری به کتابخانه، می توانند از کتب و پایان نامه ها در سالن كتابخانه استفاده نمایند.