مديران شعب، نقشی بسيار مهم و اساسی در موفقيت و پيشبرد استراتژی ها و اهداف بانك دارند. سودآوری و توسعه كسب و كار بانك‌ها تا حد زيادی مرهون تلاش‌ها و زحمات مديران و كاركنان شعب آن‌ها است.

بانك‌ها حتی اگر از پيشرفته‌ترين سيستم‌های الكترونيكی بانكی استفاده كنند، محصولات و خدمات متنوعی را ارائه دهند و شعب خود را در بهترين مناطق و با زيباترين دكوراسيون و تزئينات داخلی داير نمايند، چنانچه از مديران لايق و توانمند و نيروی انسانی شايسته در شعب خود برخوردار نباشند، هرگز قادر به جلب و جذب مشتری و تحقق اهداف خود نخواهند بود.

مديريت و اداره يك شعبه بانك به دانش و مهارت‌های متعددی نياز دارد. مهم‌ترين اين مهارت‌ها عبارتند از مهارت در مديريت سرمايه انسانی شاغل در شعبه، مهارت در استفاده بهينه از منابع، مهارت در ارائه خدمات بيش از حد انتظار به مشتری و مهارت در توسعه كسب و كار. در جهان كنونی كه اقتصاد و كسب و كارها جهانی و تا حد زيادی الكترونيكی شده و رقابت و نوآوری در كليه صنايع، از جمله صنعت بانكداری شدت يافته است، مسئوليت مديران شعب به مراتب دشوارتر شده است .مديران شعب در اين دوره از زمان، تنها در صورتی می ­توانند در عرصه رقابت با بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری داخلی و جهانی نايل به كسب موفقيت شوند كه خود را با دانش بانكی روز تجهيز كنند و مهارت‌های جديد بانكی (مانند: بازاريابی، مديريت روابط با مشتری، مديريت ريسك، استفاده از ابزارهای نوين مالی و بانكداری الكترونيكی) را كسب نمايند.

مؤسسه عالی آموزش بانكداری ايران همواره كوشش نموده است كه در كنار برنامه‌های آموزشی بلندمدت در مقاطع مختلف تحصيلی و آموزش‌های كوتاه ­مدت تخصصی، نسبت به برگزاری همايش‌­های علمی همت گمارد. با توجه به اهميتی كه مديريت شعبه در پيشبرد اهداف بانك دارد، مؤسسه بر آن شد كه افزون بر همايش‌های سالانه بانكداری اسلامی، هر ساله گردهمایی­ هایی نیز در مورد مديران موفق شعب بانك­ ها برگزار نمايد تا فرصتی فراهم آيد كه مديران موفق شعب بانك‌ها افزون بر استفاده از سخنرانی های علمی بتوانند دلايل موفقيت خود را مطرح كرده و از تجارب يكديگر بهره‌مند شوند. افزون بر آن اين فرصت فراهم خواهد شد تا سه نفر از موفق‌ترين مديران شعب هر بانك شناسايی شده و از خدمات آنان به نحو شايسته‌ای تقدير شود.

نخستين گردهمایی مديران موفق شعب در سال 1389 برگزار شد که پس از مراسم افتتاحیه، قائم مقام محترم بانك مركزی و مديرعامل وقت بانك ملی ايران به ایراد سخنرانی پرداختند و گردهمایی با پنج سخنرانی علمی و كاربردی ديگر ادامه يافت. در اين همايش دو ميزگرد نيز با شركت رؤسای موفق شعب برگزار شد و از خدمات رؤسای شعب موفق برگزيده تقدير به عمل آمد. با توجه به تجربيات كسب شده در اين گردهمایی، در دومين گردهمایی كه در سال 1390 برگزار گرديد، كوشش به عمل آمد تا ضمن رفع نواقص گردهمایی گذشته، بر غنای مطالب علمی و مشاركت هر چه بيشتر رؤسای شعب موفق در انتقال تجارب خود افزوده شود. شايان ذكر است كه دومين گردهمایی مديران موفق شعب، پس از سخنرانی افتتاحيه رياست محترم مؤسسه عالی آموزش بانكداری، با سخنرانی جناب آقای بهمن مسگرها، عضو محترم هيأت عامل بانك مركزی جمهوری اسلامی ايران و دو سخنرانی توسط مديران عامل دو بانك به نمايندگی از بانك های دولتی و خصوصی (جناب آقايان دكتر رامين پاشايی فام و دكتر مجيد قاسمی) آغاز و با چهار سخنرانی علمی و كاربردی ادامه يافت. ويژگی مهم اين همايش نسبت به همايش قبلی، ايراد سخنرانی توسط دو مدير شعبه موفق در بيان علل موفقيت‌های كسب شده و تشكيل دو ميزگرد حرفه‌ای با تأكيد بيشتر بر تبادل تجربيات مديران موفق شعب بانك‌ها با يكديگر بود. سومین گردهمایی رؤسای موفق شعب بانک­ های سراسر کشور، با هدف دانش­ افزایی علمی و حرفه­ ای رؤسای منتخب شعب، تبادل تجربیات موفقیت ­آمیز آنان و تجلیل از حائزین رتبه­­ های برتر در سال 1391 برگزار گردید. این گردهمایی با حضور بیش از 300 نفر از مدیران ارشد نظام بانکی کشور و مدیران میانی و رؤسای برگزیده موفق شعب 24 بانک از سراسر کشور تشکیل شد. چهارمين گردهمایی رؤسای موفق شعب شبكه بانكی كشور نیز با محوريت و شعار «بانكداری مجازی، ارتقای عملكرد بانك­ ها» در سال 1392 برگزار گرديد. در اين گردهمایی پس از سخنرانی افتتاحيه، معاون محترم نظارتی بانك مركزی، مدير كل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانك مركزی و همچنين مديران عامل بانك­­ های پاسارگاد، اقتصادنوين، آينده به همراه عضو هيأت مديره بانك سپه و جناب آقای دكتر پيمان نوری بروجردی (استاد دانشگاه و از مديران نظام بانكی) بعنوان سخنران اصلی به ايراد موارد و مطالب تخصصی و كاربردی مورد نياز رؤسای شعب پرداختند.

پنجمین گردهمایی رؤسای موفق شعب نیز در 25 بهمن‌ماه سال جاری با محوریت و عنوان "مدیریت حرفه ­ای شعب بانک­ ها" با حضور مدیران عامل محترم بانک ­ها، رؤسای محترم شعب بانک ­ها و سخنرانی رئیس محترم مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران آغاز گردید و با ایراد سخنرانی معاون محترم اداری و مالی بانک مرکزی جناب آقای مسگرها، معاون محترم نظارتی بانک مرکزی جناب آقای تهرانفر و مشاور محترم رئیس کل بانک مرکزی جناب آقای دکتر عزیزی ادامه یافت و در نهایت از خدمات و زحمات ارزشمند رؤسای موفق شعب تقدیر و تشکر به عمل آمد.